اپلیکیشن های رایگان چگونه درآمدزایی می کنند؟

اپلیکیشن های رایگان چگونه درآمدزایی می کنند؟اینستاگرام، اسنپچت و بسیاری دیگر در زمره اپ های رایگانی هستند که میلیون ها کاربر دارند. در واقع ۹۰ درصد از اپ ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شوند چون مردم اینطور می خواهند. با در نظر داشتن همین مساله سوال اینجاست که توسعه دهندگان این اپ ها چطور امرار معاش می کنند؟

در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.
تبلیغات درون برنامه ای

تبلیغات درون برنامه ای محبوب ترین و سودده ترین راه برای پول درآوردن از اپلیکیشن هاست. علت هم این است که تقریبا هرکسی بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف اسکرول کردن  در فصای اپ ها و مشاهده محتوایشان میکند و به نوعی با آنها درگیر می شود. به همین خاطر تبلیغات درون برنامه سریع ترین شکل تبلیغات موبایلی به شمار می رود. با در نظر داشتن آنچه گفته شد پیش بینی می شود که درآمد تبلیغات از محل اپلیکیشن ها تا سال ۲۰۲۰ میلادی به رقم صد میلیارد دلار برسد.

ایده کار نیز بسیار ساده است: شرکت های تبلیغاتی بابت مشاهده شدن محتوایشان و کلیک هایی که روی آنها انجام می شود به توسعه دهندگان پول می دهند.

گیفی که در بالا مشاهده می کنید مربوط می شود به یک رستوران زنجیره ای به نام تاکو بل که چندی قبل کمپین تبلیغاتی تازه ای در اسنپچت راه انداخت که با کلیک روی آن کاربران به صفحه ای وارد می شدند و می توانستند محتویات داخلی تاکوی دلخواهشان را خودشان انتخاب کنند. آنطور که گزارشات نشان می دهد این تبلیغ بیش از ۲۲۴ میلیون بار دیده شد و البته ده ها میلیون دلار خرج روی دست تاکو بل گذاشت.

لازم است اشاره کنیم که این صرف هزینه بی جواب هم نمانده و آنطور که تاکو بل گفته نتایج خوبی برایش داشته است. علاوه بر ۲۲۴ میلیون بازدیدی که اشاره کردیم اسنپچت اعلام کرده که کاربران تنها در یک روز زمان زیادی را هم صرف کار کردن با فیلترهای طراحی شده توسط تاکو بل کرده اند که مجموعا برابر با ۱۲.۵ سال بوده.
خریدهای درون برنامه ای

خریدهای درون برنامه ای در اصل پیشنهادات اغواکننده ای هستند که توسعه دهندگان به صورت استراتژیک ایجادشان می کنند تا شما را به عنوان کاربر برنامه خود ترغیب به خرید نمایند. در ازای این پرداخت ها هم کاربر افزونه، نیروی اضافه برای ادامه بازی و شتاب دهنده هایی را دریافت می کنند.

در حال حاضر حدودا پنج درصد از کاربران پول خود را صرف خریدهای درون برنامه ای می کنند با این همه رقمی که از این بخش حاصل می شود ۲۰ برابر بیشتر از چیزی است که شرکت ها از مجموع دیگر کاربران خود در می آورند.

پیش بینی شده که تا پایان امسال درآمدها از محل خریدهای درون برنامه ای به رقم ۳۷ میلیارد دلار برسد که این نشان می دهد مردم برای رسیدن به مراحل بعدی در بازی ها حاضرند تا کجا پیش بروند.
فریمیم

این روش درآمدزایی شباهت زیادی به خریدهای درون برنامه ای دارد اما تفاوت هایی هم میان آنها برقرار است که درادامه با شما در میان خواهیم گذاشت. در این روش کاربران برای آنکه به مجموعه کامل امکانات و قابلیت های یک اپلیکیشن یا بازی دسترسی پیدا کنند باید مبلغی را بابت خرید نسخه پریمیم آن پرداخت نمایند.

طبق تعریف ارائه شده از سوی اپل: در مدل کسب و کار فریمیم، کاربران برای دانلود برنامه پولی پرداخت نمی کنند و در مقابل برای دسترسی به قابلیت های اعلی آن، محتوای اضافه تر و یا کالاهای دیجیتالی به آنها پیشنهاد می شود که در صورت تمایل به خرید نسخه پریمیم مبلغی را پرداخت نمایند.

در این میان اسپاتیفای را می توان نمونه بسیار خوبی از این الگوی کاری دانست. در تصویری که در ادامه خواهید دید فهرست امکاناتی که برای نسخه رایگان این برنامه در نظر گرفته شده بسیار اندک و محدود است. درمقابل اما شنوندگان نسخه پریمیم به هر امکان و قابلیتی که فراهم باشد دسترسی دارند.

از آنطرف اپ اسپاتیفای هم مرتبا کاربرانش را ترغیب می کند تا نسخه پریمیم را دریافت نمایند و تقریبا هر تبلیغی که در فضای این برنامه نمایش داده می شود هم در رابطه با خرید اکانت پریمیم و استفاده از نسخه آزمایشی سی روزه آن است. محض اطلاع شما باید بگوییم که اسپاتیفای هم اکنون ۷۶ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که از این میزان ۲۰ میلیون نفرشان بابت دریافت سرویس اعلی به آن پول پرداخت می کنند.

برای آنکه درک بهتری از این استراتژی داشته باشید باید بگوییم متوسط نرخ تبدیل کاربران معمولی به پریمیم معمولا بین ۲ تا ۴ درصد است اما در مورد اسپاتیفای این رقم برابر با ۲۷ درصد عنوان شده که فقط و فقط نشان دهنده یک مساله است؛ فریمیم راهکاری اثربخش برای آن بوده.
اشتراک

اپلیکیشن های اداری و مواردی که برای تولید محتوا مورد استفاده قرار می گیرند (مثلا اپ مربوط به نشریات) عمدتا برای ایجاد درآمدهای تکرار شونده از اشتراک استفاده می کنند.  اما از آنجا که در این روش پول و دیتای بیشتری از کاربران به دست می آید مانند دیگر روش های درآمدزایی که به آن اشاره کردیم محبوب نیست. با این همه اپ هایی که از این روش استفاده می کنند خوب پول در می آورند.

درآمد اپ هایی که از کاربرانشان حق اشتراک می گیرند به طور متوسط دو تا سه برابر بیشتر از مواردی است که صرفا از تبلیغات و دانلود کسب درآمد می کنند. آنها همچنین نسبت به اپ هایی که خرید درون برنامه ای در اختیار کاربرانش می گذارند ۵۰ درصد درآمد بیشتری دارند.

برای نمونه اپلیکیشن مدیتیشن Headspace را در نظر بگیرید. برای آنکه تجربه کاملی از این برنامه را پشت سر بگذارید لازم است اشتراک آن را با پرداخت مبلغ ۷.۹۹ دلار در ماه دریافت نمایید. این شرکت اعلام کرده درآمد سالانه اش بالغ بر ۵۰ میلیون دلار است و ارزشی برابر با ۲۵۰ میلیون دلار دارد. این رقم همانطور که تایید خواهید کرد برای یک اپ رایگان که صرفا کمک می کند آرامش بیشتری داشته باشید ابدا بد نیست!مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


تلفن


آدرس

اصفهان: خیابان مدرس نجفی

ایمیل
info@novinweb.com
خدمات
میزبانی وب
میزبانی بانک اطلاعاتی
راه اندازی سرور
راهکارها
سیستم های توزیعی
مهندسی مدل رانده
توسعه فرایند نرم افزار
محصولات
وب سایت اختصاصی
برنامه کاربردی
اپلیکیشن موبایل
Top