برای اولین بار در تاریخ، دانشمندان در دمای اتاق به نور مایع دست یافتندبرای نخستین بار در دنیا، محققین مؤسسه «CNR NANOTEC» ایتالیا موفق به دستیابی به «نور مایع» در دمای اتاق شدند که این دستاورد، حالت ماده مذکور را بیش از پیش در دسترس قرار خواهد داد.

نور مایع به ماده ای گفته می شود که خاصیت ابر مایع بودن (اصطکاک و گِرانرَوی صفر) و چگالش بوز-اینیشتین را با هم داشته باشد. چنین حالتی که بعضی اوقات با نام حالت پنجم ماده (در کنار جامد، مایع، گاز و پلاسما) نیز از آن یاد می شود، به نور اجازه می دهد در اطراف اجسام و زوایای مختلف حرکت کند.

همانطور که احتمالاً می دانید، نور خاصیت موج-ذره ای داشته و به خط راست منتشر می شود؛ به همین دلیل نیز نمی توانیم اجسامی که مثلاً پشت یک ستون قرار دارند را ببینیم. اما در شرایط خاص، نور می تواند رفتاری مانند مایعات داشته و در اطراف اشیا جریان پیدا کند.
در شرایط چگالش بوز-اینیشتین، قوانین فیزیک کوانتوم جایگزین فیزیک کلاسیک می شوند

چگالش بوز-اینیشتین نیز به همین دلیل مورد توجه دانشمندان قرار دارد چرا که در این شرایط (که در دمای نزدیک به صفر مطلق حاصل می شود)، رفتار مواد به سمت موج بودن گرایش پیدا کرده و قوانین فیزیک کوانتوم جایگزین فیزیک کلاسیک می شوند. دستاورد جدید پژوهشگران نیز به همین خاطر مهم است چرا که موفق شده اند با ترکیب خواص ماده و نور، شرایط مورد بحث را در دمای اتاق فراهم کنند.

جالب است بدانید که دانشمندان با قرار دادن یک لایه 130 نانومتری از مواد ارگانیک در میان دو آینه با بازتاب فوق بالا و شلیک پالس لیزری 35 فِمتوثانیه ای، موفق به تولید حالت نور مایع شدند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در این حالت (شکل پایین) جریان ذرات با حالت عادی (شکل بالا) متفاوت است و بدون تغییر مسیر و ارتعاش، به حرکت خود ادامه خواهند داد.

طبق اظهارات پژوهشگران، دستاورد جدید نه تنها راه را برای مطالعه در حوزه هیدرودینامیک کوانتومی هموار می کند، بلکه بهره گیری از مواد ابر رسانا در ابزارهایی مانند LED، پنل های خورشیدی و لیزرها را، در دمای اتاق و با هدر رفت انرژی نزدیک به صفر ممکن می کند.
منبع:
Science Alert


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


تلفن


آدرس

اصفهان: خیابان مدرس نجفی

ایمیل
info@novinweb.com
خدمات
میزبانی وب
میزبانی بانک اطلاعاتی
راه اندازی سرور
راهکارها
سیستم های توزیعی
مهندسی مدل رانده
توسعه فرایند نرم افزار
محصولات
وب سایت اختصاصی
برنامه کاربردی
اپلیکیشن موبایل
Top